Azory – 28 míst co vidět a navštívit na ostrově São Miguel

azory - sao miguel - Ilhéu de Vila Franca do Campo

Azory. Taková malá džungle uprostřed Atlantiku. Ostrovy jsou spojením Havaje, Madeiry a Indonésie a od každého tu najdete něco. Ať už se vydáte na hlavní ostrov São Miguel nebo kamkoliv jinam, budete nadšení – to vám slibuju. National Geographic dokonce v roce 2016 vybral Azory za „Nejkrásnější místo na Zemi“ – to přeci nemůže být náhoda!

My jsme při naší první návštěvě důkladně prozkoumali „hlavní“ ostrov São Miguel, kde se nachází i největší letiště.

Který ostrov navštívit?

Azory se skládají z 9 ostrovů a každý z nich je prý úplně jiný. Spousta zdrojů doporučuje navštívit alespoň dva nebo tři. Nemohu bohužel posoudit, který z nich je nejlepší, protože my jsme stihli jen ten hlavní a největší – São Miguel.

Měli jsme dohromady 7 dní a kdybych se rozhodovala znovu, asi bych naplánovala 4 dny na Sao Miguel a 3 dny na jiném ostrově, místo celých 7 dní na Sao Miguel.

azory - sao miguel - Cascata da Ribeira Quente

Jak dlouho strávit na ostrově São Miguel?

Záleží, jak dobře ho chcete prozkoumat a v jakou roční dobu se sem vydáváte.

7 dní je ideální doba, pokud opravdu nechcete dělat kompromisy a některá místa přeskakovat. Zároveň doporučuju na Sao Miguel strávit 7 dní v případě, že sem vyrážíte mimo sezónu (kdykoliv mezi prosincem a květnem) – může se totiž stát, že vám úplně nebude přát počasí a vy kvůli dešti zůstanete dva dny uvěznění na hotelu. My jsme tu byli na konci dubna a počasí úplně nespolupracovalo, takže jsme se na nějaká místa vraceli za lepšího počasí.

4-5 dní vám na São Miguel bude stačit v případě, že máte v plánu víc ostrovů a že Azory navštěvujete v létě v období sucha a stabilnějšího počasí (květen-listopad). Za 4-5 dní se dají v pohodě stihnout všechna místa, o kterých pojednává můj článek.

Půjčit na São Miguel auto nebo ne?

Určitě ano! Na São Miguel jsou silnice ve výborném stavu a je to jednoznačně nejrychlejší a nejpohodlnější způsob cestování po ostrově. Kromě klasických autopůjčoven (Herz, Avis, atd.) tu velmi dobře funguje lokální půjčovna Ilha Verde, která má okénko přímo v terminálu. To je totiž můj nejzásadnější požadavek při půjčování auta – nechci jezdit nějakým shuttlem 20 minut od letiště.

Auto jsem rezervovala asi 3 týdny dopředu. Od Ilha Verde se mi dokonce povedlo přes vyhledavač Discover Cars zarezervovat auto za lepší cenu, než přímo na jejich oficiálních webovkách. Půjčení auta nás stálo 5,400 Kč/7 dní (na Ilha Verde bylo auto stejné třídy za 7.000 Kč/7 dní) a dostali jsme ještě free upgrade na lepší třídu auta (bookli jsme to nejlevnější mini auto a dostali jsme Dacia Stepway). Jen si dejte pozor na manuální převodovku – většina aut má manuál a automat je za slušný příplatek.

Na Discover Cars jsem bookovala poprvé a musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Všechno proběhlo bez jediného problému.

Ubytovat se na jednom místě a nebo přejíždět?

Určitě je v případě Sao Miguel ubytování na jednom místě – zvlášť pokud máte omezený čas. Ostrov je opravdu malý a není potřeba se přesouvat. Navíc chcete být vzhledem k počasí flexibilní a pokud prší na západě, pojedete logicky na východ. Z toho důvodu je dobré booknout hotel někde uprostřed kolem Ponta Delgady. Nejdelší jízda autem, kterou budete pak muset absolvovat je cca 1,5 hodiny na každou stranu.

My jsme měli hotel Vale do Navio v městečku Capelas, které je od Ponta Delgady 12 minut autem a lepší lokaci jsme si vybrat nemohli. Hotel tak top nebyl, ale stejně jsme se tam jezdili víceméně jen vyspat, takže nás to ani nemrzelo.

Co vidět na São Miguel?

Na ostrově Sao Miguel se můžete těšit na krátery, jezera, čmoudíky (tak říkám geotermální aktivitě), vodopády, džungle, čajové plantáže a skalní útesy. Je toho opravdu hodně, tak jdeme na to! Všechna místa jsou seřazená podle toho, jak moc nám učarovaly. Samozřejmě je můj seznam subjektivní a vzhledem k tomu, že mě krátery vždycky strašně fascinovaly, tak všechny vyhlídky v kráterové oblasti Sete Cidades jsou na prvních pozicích.

1 Miradouro da Boca do Inferno

Nejslavnější vyhlídka ostrova Sao Miguel, která nabízí neuvěřitelné pohledy na krátery oblasti Sete Cidades. Nemůžu říct, že se nám tu líbilo nejvíc a hned vám řeknu proč. Na saomiguelské poměry je vyhlídka celkem vysoko a často se tu drží mlha – i když je třeba na pobřeží modrá obloha bez mráčku a i když předpověď počasí na Sete Cidades hlásí jasno. Za celých 7 dní, co jsme na Sao Miguel byli, se nenaskytla jediná minuta bez mlhy, takže jsme z vyhlídky krátery prostě neviděli. Dočetla jsem se, že se to stává, což potvrzuje mojí hypotézu o tom, že na Sao Miguel je fajn zůstat o pár dní déle, než by bylo potřeba.

Díkybohu je tu umístěná webkamera, takže se můžete podívat na aktuální stav aniž byste sem museli jezdit. Doporučuju si stáhnout aplikaci SpotAzores, kde jsou všechny webkamery na Azorách, ale stejnou službu vám poskytne i česká appka na počasí Windy. Na druhou stranu se webkamera nachází asi o 200 výškových metrů níže (někde u vyhlídky Miradouro do Cerrado das Freiras), takže i v případě, že na webkameře vidíte modro, nemusí to nutně znamenat, že je modro i na Miradouro da Boca do Inferno. My jsme se jednou takhle napálili a i přesto, že jsme byli úplně nejdál od Sete Cidades, co to šlo (na východním výběžku), z minuty na minutu jsme to otočili a strávili 1,5 hodiny v autě, abychom zjistili, že se mlha nikam nehla.

2 Miradouro do Cerrado das Freiras

Druhou vyhlídkou, ze které lze pozorovat krátery oblasti Sete Cidades, je Miradouro do Cerrado das Freiras, která se nachází o několik set výškových metrů níž. Pokud tedy nebudete mít štěstí a na Boca do Inferno bude mlha, můžete zkusit sjet právě sem. Protože je vyhlídka níž, neuvidíte z ní krátery pěkně z výšky, ale víc „na placato“, což jim trochu ubírá na kráse. Z nižších pozic totiž vodní plocha vypadá jako obyčejné jezero. I tak je ale krásné díky své tyrkysové barvě.

Vyhlídku Miradouro do Cerrado das Freiras najdete hned u silnice, takže není potřeba se nikam škrábat. Pokud není mlha, doporučuju se ještě vrátit pár set metrů zpátky pěšky po silnici k jezeru Lagoa de Santiago (1.fotka v koláži pod textem). Tím, že je jezero o něco menší, je pěkně vidět kráter. Oficiální vyhlídka se tu ale nenachází, tak buďte opatrní, ať vás někdo nesrazí.

3 Miradouro do Pico do Carvão

Poslední vyhlídku na krátery najdete na druhé straně masivu, takže není orientovaná na Sete Cidades. I tak se ale z ní prohlídnete do krajiny, plné fotogenických travnatých kopečků, které jsou pro Azory tak typické.

Vyhlídka se nachází přímo u silnice, kde je i velké parkoviště.

4 Ilhéu de Vila Franca do Campo

Ilhéu de Vila Franca do Campo je neobydlený ostrůvek, ležící na hladině oceánu nedaleko pobřeží u městečka Vila Franca do Campo. Je to pozůstatek sopečné kaldery, v jehož nitru se nachází písčitá pláž. Je tu velmi klidná voda, a tak je velmi oblíbená ke koupání a šnorchlování.

Můžete se na něj dostat lodí (některé společnosti se tu zastavují v rámci výletu za velrybami), ale nejhezčí pohled je na něj jednoznačně z ptačí perspektivy, kdy vynikne tyrkysová laguna. V hlavní sezóně na něj jezdí trajekt, ale počet návštěvníků je omezen, takže to chce jízdenku bookovat s dostatečným předstihem.

5 Miradouro do Cintrão

Pokud pojedete autem po jedné z přímořských silnic, určitě budete míjet jedno miradouro za druhým. Člověk pak vlastně neví, kde zastavit, protože při hodinové jízdě jich budete míjet třeba 30. Zastavili jsme poctivě na drtivé většině z nich, protože nám zvědavost nedovolila některou jen projet a jedna nám zůstala v paměti jako ta nejkrásnější.

Z hlavní silnice je to kousek zajížďka, ale rozhodně to stojí za to. Z Miradouro do Cintrão budete mít výhled na útesy, kde pod vámi bude dobrých 120 metrů. Obzvlášť krásný je tu západ slunce, na který jsme se sem jeden den vrátili.

Vyhlídka se nachází přímo u silnice, kde je i malé parkoviště.

6 Cascata do Salto do Prego

Délka: 1,5 km (3 km tam i zpět)
Odkaz na trasu: TADY
Obtížnost: Lehká

Vodopádů je na Sao Miguel opravdu hodně a je těžké vybrat ten nejhezčí. Cascata do Salto do Prego sice nepatří mezi ty nejvyšší, ale byl výjimečný tím, že se k němu muselo dojít cestou, která vedla naprosto ohromující džunglí. A ta nás úplně dostala do kolen. Zkuste si po cestě všímat vegetace, narazili jsme na druhy rostlin, které jsme nikde jinde na světě neviděli.

P.S.: Cesta byla strašně zabahněná, takže sem určitě nevyrážejte v bílých teniskách.

7 Cascata da Ribeira Quente

I když možná z fotek působí vodopád Ribeira Quente tak, že se k němu bez mačety nedostanete, paradoxně leží hned u silnice. Ale pokud o něm nevíte, neuvidíte ho. Nachází se totiž přesně mezi dvěma krátkými tunely. Když jedete v autě (i kdybyste ho hledali), mihne se vám před očima tak na půl vteřiny. I já na něj dostala tip od jedné slečny, takže předávám dál jakožto takový tajný vodopád bez lidí.

Zaparkujte před prvním tunelem (směrem dolů k pobřeží) a vydejte se jím – jen dávejte pozor na auta, moc jich tu sice nejezdí, ale i tak si alespoň raději rozsviťte baterku v telefonu. Oficiální cesta k úpatí vodopádu nevede (jinak by to taky nebyl tajný vodopád, žejo), ale je trochu vyšlapaná, takže byste se neměli prodírat křovím. Kousek cesty se jde přímo korytem řeky, které se dá přehopsat po kamenech, ale počítejte s tím, že se možná trochu namočíte.

Cesta od místa parkování je dlouhá asi 300 m.

8 Farol do Arnel

Majáků najdete na Azorách také logicky hodně. Farol do Arnel leží na skalnatém výběžku na úplném východě ostrova – podle mapy bych i řekla, že je to nejvýchodnější bod ostrova Sao Miguel. Můžete k němu po ukrutně strmé a klikaté silnici dojet autem, ale na začátku je cedule, která od toho odrazuje a radí turistům spíše dolů sejít pěšky.

Maják je ale podle mého názoru hezčí z dálky, takže doporučuji na fotky buď použít dron (:D) a nebo si zajet na nedaleké Miradouro da Vista dos Barcos, odkud je maják dobře vidět i s dramatickými skálami (poslední fotka).

9 Gorreana Tea Factory

Věděli jste, že se nejstarší a největší čajová plantáž v Evropě nachází právě na Sao Miguel?

Upřímně asi není moc těžké být největší čajová plantáž, protože se v Evropě čaj úplně nepěstuje, ale i tak nás plantáž nadchla – a to jsme viděli opravdu gigantické plantáže na Srí Lance nebo ve Vietnamu. Do nařádkované zahrady je vstup volný a můžete se procházet, kudy chcete.

Svojí návštěvu můžete spojit s prohlídkou továrny, kde dostanete výklad o pěstování a výrobě. Zároveň tam můžete čaj ochutnat.

10 Parque Terra Nostra

Rozsáhlé botanické zahrady Parque Terra Nostra byly založeny před více jak 200 lety. Údolí Furnas je vlastně kráter spící sopky, takže tu probíhá geotermální aktivita, díky které se v této oblasti velmi daří rozmanité floře.

Po upravených cestičkách se můžete procházet mezi rostlinami, jaké jste v životě neviděli. Nechybí ani několik udržovaných jezírek, palmová alej, květinová zahrada, různé sochy a nevšedním zážitkem je jednoznačně i koupání v geotermálním bazénu.

Platí se sem vstupné, ale opravdu za to návštěva stojí!:)

11 Caldeiras das Furnas

Tyto kaldery jsou malá jezírka s dešťovou vodou, která se tvoří v kráterech spící sopky od roku 1630, kdy sopka naposledy soptila. Dešťová voda, která se nahromadila v těchto dírách, dosahuje velmi vysokých teplot díky magmatu, které je v této oblasti velmi blízko povrchu Země. Říká se jim fumaroly a dnes se kolem nich můžete po dřevěných chodníčcích procházet.

Mimo jiné má v parku kořeny tradice místního sopečného pokrmu Cozido das Furmas. Do hrnce se vkládá hovězí maso a zelenina, zakope se v místě horkých pramenů do země a pomalu se vaří na sopečných plynech. Cozido mají v restauraci hned vedle čmoudíků a je to velká bomba!:)

Do areálu se platí vstupné (3 EUR/osobu v roce 2023).

Když už v areálu budete, doporučuju návštěvu spojit s rozsáhlou přírodní rezervací, do které se vstupuje od restaurace. Platí se sem dodatečné vstupné (kartou, v automatu), ale stojí to za to. Dojít můžete až k vodopádu Salto da Inglesa, který byl po dešti opravdu vydatný.

12 Cascata do Salto do Cabrito

Další nádherný vodopád Cascata do Salto do Cabrito se ve skutečnosti skládá ze dvou vodopádů. Vedou kolem něj různé kovové lávky a žebříky, takže se můžete i projít a podívat se do kaňonu, který do vodopádu přitéká voda.

13 Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões

Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões je malý, krásně udržovaný, park, který je domovem několika starých vodních mlýnů a dvou nádherných vodopádů. Vodopády jsou od sebe vzdáleny pouhých 600 m a snadno se k nim dostanete po pěších stezkách a chodníčcích.

Vstupné do parku je překvapivě zdarma.

14 Mosteiros Beach

Pláž Mosteiros je považovaná za nejkrásnější pláž na ostrově Sao Miguel. A s tím nemůžu nesouhlasit. Je výjimečná hlavně díky skalním útvarům, které se zvedají z vodní hladiny. Nejsou daleko od břehu, tak k nim v létě můžete určitě i doplavat.:)

15 Caldeira Velha

Caldeira Velha je malá přírodní rezervace s vodopády a termálními jezírky, které jsou určeny ke koupání. Bohužel v době naší návštěvy byly kvůli špatnému počasí jezírka vypuštěná, takže jsme se nekoupali, ale prý je to pecka.

Platí se sem vstupné (i v případě, že se nechcete koupat).

16 Ponta da Ferraria

Přírodní koupaliště Ponta Da Ferraria je malá zátoka zastrčená na západním cípu ostrova. Nachází se přímo na pláži a je to nejpřirozenější zážitek z termálních pramenů na ostrově Sao Miguel. Je to také jediný horký pramen v sopečném komplexu Sete Cidades.

Voda v tomto termálním bazénu je ohřívána okolními lávovými skalami a geotermálním přírodním pramenem pod nimi. Někde jsem četla, že je třeba opatrnosti při odlivu, protože některá místa se mohou přehřát, pokud nejsou smíchána se studenou vodou z moře. Teplota vody se zde obvykle pohybuje mezi chladnými 18°C a příjemnějšími 30°C.

Vstup do oceánu je pochopitelně zdarma.

17 Poço Azul

Poço Azul je malé jezírko s vodopádem a několika bazénky, ve kterých se dá koupat. Najdete tu i malou jeskyni. V překladu znamená Poço Azul modrá studna, ale do modré měla barva vody daleko, což bylo asi způsobené počasím.

18 Lagoa Pau Pique

Tuhle kalderu s jezírkem asi nenajdete v žádném průvodci. Nevede k ní ani žádná cesta a turisté se o ní moc nezajímají. A proč jsme se o ní zajímali my? Protože je po cestě na Sete Cidades a bylo to poslední místo před Lagoa do Canario, které nebylo kompletně pohlcené mlhou. Cvakli jsme si ho alespoň z dronu, ale ze země to žádná zázračná podívaná není.

19 Miradouro da Ponta da Madrugada

Tato vyhlídka se nám líbila hned ze dvou důvodů – první jsou samozřejmě útesy, které tu lehce připomínají havajské Napali coast. Druhým důvodem jsou ale grilovací spoty, které vlastně najdete na každé vyhlídce. Každé miradouro je vybaveno kamennými stoly, lavičkami a grily, do kterých si stačí přinést jen brikety a něco dobrého k jídlu. V letních měsících to musí být strašná romantika, protože většina těchto piknikových prostorů má spektakulární výhledy na moře.

My jsme sice negrilovali (protože bylo 10 stupňů:D), ale tenhle piknikový spot se nám líbil ze všeho nejvíc. Byl víceúrovňový, takže každý stůl měl nádherný výhled. Nemluvě o tom hebkém mechu, který pokrýval celou zem i lavičky.

20 Miradouro de Santa Iria

Na další krásnou vyhlídku narazíte, když se vydáte po severním pobřeží. Naskytne se vám zase trochu jiný pohled na skalní útesy. Výhled je to 180 stupňů, takže bych řekla, že tu bude i pěkný západ slunce!:)

21 Ermida de Nossa Senhora da Paz

K nejznámějším památkám na celých Azorech patří poutní místo Ermida de Nossa Senhora da Paz, tedy kaple Panny Marie míru. Ta stojí na kopci nad městem Vila Franca do Campo a naskýtá se odsud překrásný výhled na celé pobřeží – tedy když mu nebrání hustá mlha 😀

Kaple byla postavena roku 1764. Ikonické bílé schodiště je zdobené tradičními „azulejos“, tedy obrazy z modrých kachliček.

Vstup na schodiště i do kaple je zdarma, interiér však bývá často zavřený a otevírá se jen při církevních obřadech.

22 Miradouro da Ilha Sabrina

Miradouro da Ilha Sabrina je nově opravená vyhlídka, která shlíží na útesy Ponta da Ferraria na jedné straně a maják na straně druhé. Ani tady nezapomněli na piknikové stoly.

23 Capela de Nossa Senhora das Vitórias

Magickou pohřební kapli z roku 1886 najdete v parku na břehu jezera Furnas. Ikonické červené cihly, porostlé lišejníkem dodávají stavbě zvláštní atmosféru. Za procházku stojí i přilehlý park.

24 Portas da Cidade & Igreja de São Sebastião

Na procházku po hlavním městě vám budou bohatě stačit dvě hodinky. Mezi nejvýznamější památky patří určitě městské brány a kostel Igreja de São Sebastião – obě najdete na hlavním náměstí v centru města.

25 Arquipélago

Pokud vás naopak baví moderní architektura a umění, určitě byste neměli vynechat návštěvu muzea moderního umění. Betonový archikousek najdete v městečku Ribeira Grande.

26 Dům vzhůru nohama (Casa Invertida)

Další velmi netradiční stavbu najdete kousek od města Furnas. Dočetli jsme se, že neslouží k bydlení, ale v domě je umístěn transformátor jedné elektrické společnosti. Není to asi věc, kvůli které by turisté jezdili na Azory, ale rozhodně je to záležitost, kterou nevidíte každý den.

27 Plantação de Ananás dos Açores

V mém seznamu nesmí chybět jedna mokrá varianta pro případ, že počasí nespolupracuje s vašimi plány. Navštívit můžete ananasovou plantáž, která se nachází v centru města Ponta Delgada. Ano, čtete správně, opravdu je plantáž mezi domy!:)

Zdarma se tu můžete projít po sklenících, zhlédnout videa o pěstování ananasů a na záběr dokonce dostat ochutnat ananasový džem a džus.

28 Pozorování velryb

Azorské ostrovy jsou ideálním místem na pozorování velryb a delfínů. Pro jejich lokalizaci používají místo sonarů a radarů starou tradiční metodu – pozorování dalekohledy z útesů. Chovají tu k velrybám velkou úctu, takže žádná ze společnosti velryby nekrmí, aby je přilákala k lodi a nepronásleduje je po celém oceánu.

Nám se povedlo narazit na mámu s mládětem, kterou bohužel nemám na fotce, protože to byl vždycky okamžik, co se vynořily na hladinu a já se raději dívala očima, než se je snažila fotit. Po 15 minutách jsme museli prostor opustit, abychom je zbytečně nestresovali.

Vyráželi jsme s agenturou Futurismo a byli jsme moc spokojení.
P.S.: Jestli se pro ně taky rozhodnete, neohrnujte nos nad jejich nepromokavými bundami. Jeli jsme na celkem rozfoukaném moři a i v našem Gore-texu jsme byli promočení až na spodní prádlo 😀

Na závěr přidávám ještě tip na jednu skvělou restauraci, kam jsme se vrátili dohromady třikrát. Moc nám tu chutnalo, měli tu výborné koktejly a bistro bylo přímo na surfařské pláži Santa Barbara, takže atmosféra taky skvělá! Určitě se tu zastavte 🙂 Restaurace se jmenuje TukáTulá Beach Bar.

Ještě nám moc chutnalo v Michel restaurant, odkud nemám bohužel žádné fotky. Ta je zase taková tradičnější a o chlup dražší.

Pokud se vám článek z Azor líbil, určitě omrkněte i článek z Madeiry, ať můžete tyto dvě destinace porovnat. Mně osobně přišly hodně podobné s rozdílem, že Madeira má vyšší a dramatičtější hory. Azory zase vyhrávají v sopkách a kalderách:)

Cestování zdar!
E.