Článek o sebevědomí

Ahoooj!

Dneska bych chtěla psát o sebevědomí a o věcech, které s tím souvisí. Měla jsem totiž příležitost nad tím trochu popřemýšlet a sama jsem si uvědomila pár věcí.

I když to tak vůbec nevypadá, sebevědomím zrovna neoplývám. A nějak mi asi došlo, že tohle všechno – můj blog, pěkný oblečení, neustálý cestování – je vlastně taková přetvářka.

Zjistila jsem totiž, že většina lidí jako jsem já (tedy jakýchsi influencerů, jak už se tomu tak dneska říká) tímhle „syndromem“ trpí. Za tu dobu jsem stihla poznat spoustu internetových lidí a všichni vykazují stejný symptom, jímž je právě nízké sebevědomí. A teď je otázka, jestli ti lidé, včetně mě, byli nesebevědomí už před tím, než byl nějaký Instagram a nebo jestli to z nich udělal ten internet a to, že pravidelně odkrývají své soukromí veřejnosti.

Řekla bych, že díky cestování a pravidelným útěkům do hor a prostých krajin mám pořád dobrou výhodu v tom, že mě tenhle internetový svět nepohltil úplně, nicméně to začínám poslední dobou pociťovat víc a víc. Co myslíte, že se stane nesebevědomé holce, když se jí něco nepodaří? Když neudělá státnice? Když jediný kluk, kterého by chtěla o ní nemá absolutně zájem? Složí se. Protože v tomhle internetovém světě, kde si vlastně denně honíme ego na Instagramech a snažíme se nějak bojovat s nízkým sebevědomím tím způsobem, že si necháme chválit fotky, outfity, postavu a make-up, tak nejsme zvyklí na to, že se nám něco nepovede. Neumíme reagovat na neúspěch. A to je ten problém. Možná je to problém influencerů, možná jenom nesebevědomých lidí, ale možná taky celé generace mileniálů, jak řekl Simon Sinek v jedné své přednášce.

A víte proč na to neumíme reagovat? Protože internet nám ukazuje všechny ty úspěšné lidi a dokonalé postavy, ale už neukáže tu druhou stranu. A nám tedy přijde normální to, co vidíme na internetu. A naopak ty neúspěchy nikde vidět nejsou, takže jak máme vědět, jak se k nim postavit? Jak máme vědět, že se to děje běžně a že neúspěch je normální, když ho nikde nevidíme? Najednou máme pocit, že když se nám něco nepovede, tak jsme loseři, kteří nic nedokázali, protože všichni ostatní něco dokázali.

Není úplně od věci si tohle uvědomit a nenechat se internetem a sociálními sítěmi pohltit úplně. Samozřejmě nám internet mnohem víc dal, než vzal, ale zůstat pořád stát nohama na zemi není úplně lehké, takže jsem vám to jen chtěla připomenout. Mně to taky musel někdo připomenout, protože jsem na to začala poslední dobou zapomínat.

Pěkný pátek!
E.

WEARING:

Suit – Massimo Dutti
Top – Zoot
Shoes – Puma
Bag – Paul’s Boutique (via Zoot.cz)
Watch – Daniel Wellington
Glasses – RayBan