Ahooj!

Kdo by neznal Českosaské Švýcarsko, že? Je to jedna z nejoblíbenějších destinací (nejen) českých turistů a ročně ho navštíví miliony lidí. Pravčická brána, soutěsky na řece Kamenici, Mariina vyhlídka… To jsou všechno celkem provařená místa, na kterých jste určitě alespoň jednou za život byli.

Co takhle ale místa, která tam známá nejsou? No, řekla bych, že na to jsem specialista, a tak mám pro vás mám dvě místa, o kterých možná ani nevíte i přesto, že jste pravidelnými návštěvníky.

1) Přehrada Chřibská

Tato kouzelná vodní plocha se chlubí ještě kouzelnějším domkem, umístěným přímo na hladině. Přehrada sama o sobě spadá do chráněného vodního pásma s omezeným vstupem osob. A co to znamená v reálu? Že se k ní moc blízko nedostanete, protože je obehnaná plotem. Je tu ale jedna vyhlídka, ze které je možné domek na hladině pozorovat. Autem musíte zastavit tady a na vidličce se pak vydat doprava po menší cestě. Vyhlídkové místo najdete asi po 400 metrech. I přesto, že silnice vlevo z map vypadá, že vás dovede přímo k domku, tak jí můžete rovnou pustit z hlavy, protože dojdete k železné bráně, za kterou se dostat nedá a domek není vidět skoro vůbec.

2) Akvadukt Chřibská

Další krátkou procházka vede kolem bývalého akvaduktu, který je ukryt v hlubokém lese. Pokud jedete kolem a nevíte o něm, rozhodně na něj jen tak nenarazíte, protože na něj odkazují velmi nenápadné ukazatele, které snadno přehlídnete.

Auto nechte zaparkované v první serpentině za Dolní Chřibskou (místo na mapě zde). Přímo v zatáčce je nenápadná lesní cesta, kterou se vydejte. Za pár minut dojdete k nádhernému mostu přes říčku – historickému akvaduktu. Je zarostlý mechem a temný les mu dodává tu pravou atmosféru. Vydejte se i po okolí viaduktu a najdete třeba i jakýsi tunel, jehož původ jsem bohužel nedohledala.

Tak schválně, kdo z vás někdy v Českosaském Švýcarsku byl a neznal ani jedno z těchto dvou míst? 🙂 Pokud vás Českosaské Švýcarsko baví stejně tak, jako mě, mrkněte i na to, jak se tady dá prožít víkend v hamace.

E.