Fjällräven Classic Sweden 110 km – můj zážitek z dálkového pochodu

Fjällraven Classic je jeden z nejkrásnějších zážitků, které z cestování mám. Je to podruhé, co jsem zavítala do švédské Kiruny, abych se zúčastnila 110 km dlouhého treku za polárním kruhem, pořádaného mojí oblíbenou značkou Fjällräven. Můj letošní zážitek a fotky můžete porovnat s mým prvním Fjällräven Classic, kterého jsem se účastnila před 5 lety.

Co je to Fjällräven Classic?

Ale začneme popořadě. Fjällräven Classic je souhrnný název pro všechny dálkové pochody, na kterém se potkávají hikeři z celého světa za jedním jediným účelem – hikovat společně. Pochody se konají v 5 zemích světa – Švédsko (originální Classic), Jižní Korea, Německo, Velká Británie a USA a každý z nich je jinak dlouhý a vede jinou přírodou.

Jak náročná je trasa?

Švédský Fjällräven Classic vede po známé dálkové trase Kungsleden a je dlouhý 110 km. Poslední část dokonce prochází známým národním parkem Abisko. Trasa není kromě délky nijak fyzicky náročná a zvládnou jí i starší děti nebo psi. I já s sebou měla své dva chlupáče. Byli sice unavení jako nikdy, ale zvládli to!:) Úplnému začátečníkovi bych Classic asi nedoporučila, ale pokud jste už párkrát měli na sobě pohorky a nesli 15 kilo na zádech, neměl by to být problém.

Víceméně celá trasa prochází údolím, oblopeným neuvěřitelnými horami, což je ideální, protože celkové převýšení je na tak velkou vzdálenost malé (asi 1 100 m), ale přitom jste pořád v horách. Procházet budete dokonce kolem nejvyšší hory Švédska Kebnekaise (2 096 m), na kterou si můžete udělat odbočku, pokud budete mít dostatek energie.

Cesta je většinou kamenitá, občas jsou na trase dřevěné lávky.

Kdo se může zúčastnit a kolik to stojí?

Zúčastnit se může kdokoliv. Stačí se v určitém termínu přihlásit, zaplatit startovné ve výši 2.500 SEK (cca 5.000 Kč) a koupit letenku. V ceně jsou všechna povolení k hikingu a stanování, jídlo včetně drobností v checkpointech, plynová bomba přeprava z letiště na startovní bod a zpět, transport zavazadel do cíle, mapa, trekking passport a spousta dalšího.

Cena mně osobně přijde až neuvěřitelně nízká na Švédsko a na to, co všechno je v ceně zahrnuto. Dokonce si můžete před startem nakoupit oblečení Fjällräven s parádní slevou a nebo na konci treku vyhrát ceny za posbírané odpadky.

A co ekologie a odpadky?

Měla jsem tu čest se potkat s Global Event Managerem celého Fjällrävenu Carlem, který mi řekl, že Kungsleden je po Classicu čistší, než před ním. Spousta lidí si klade otázku, zda přírodě masové pochody neškodí. Neškodí, pokud se lidé umí chovat. A moje tvrzení, že lidi na Classicu jsou ti nejuvědomělejší hikeři, které jsem kdy viděla, potvrzuje i moje zkušenost před 5 lety. Přísahám, že jsem na letos ani před 5 lety neviděla jediný odpadek, což je až neuvěřitelné, když si vezmete, že se po trase prošly 2 tisíce lidí.

Jedno z hlavních poselství značky Fjällräven je udržitelnost, kterou promítají do všeho, co dělají. S láskou. A je to vidět.

Co s sebou na Fjällräven Classic?

Veškerou výbavu na celý pochod máte s sebou, tedy v batohu. Po cestě je možnost doplnění zásob, ale dost omezená. Potřebovat budete:

Batoh

Já mám super zkušenost se 65L, ale znám lidi, kteří nesli 55L nebo 70L. Záleží, bez kolika věcí se nedokážete 5 dní obejít. Já s sebou měla dost elektroniky a fototechniky, která zabírá dost místa, takže i těch 65L bylo tak tak. Určitě s sebou nezapomeňte voděodolný obal na batoh, za polárním kruhem dost prší.:)

Stan

Pokud vyrážíte ve dvojici, jeden vám bude pochopitelně stačit. Je dobré rozložit váhu tak, aby jeden nesl plachtu a druhý tyčky a kolíky.

Spacák

Stačit vám bude třísezónní spacák s komfortem do cca -10 stupňů. Přes den bývá v létě kolem 10-15 stupňů, v noci může teplota klesnout až k 0 nebo do lehkých mínusů.

Boty

Boty jsou nejzásadnější věc, která vám při špatné volbě může pochod přerušit. Při obou svých Classikách jsem byla svědkem puchýřů o velikosti dvacetikoruny, kvůli kterým hiker musel pochod přerušit a nechat se vytáhnout vrtulníkem. Takže pravidlo č. 1 – prošlápnuté boty. Pokud jste si pořídili nové pohory, určitě si v nich párkrát vyběhněte na Sněžku, než sednete do letadla a vyrazíte do Kiruny. Pohorky by měly být voděodolné a ideálně kotníkové, ale pochod se samozřejmě dá zvládnout i v nízkých trekových botách. Jen budete asi mít větší pravděpodobnost vyvrknutého kotníku. Určitě trasu ale nezvládnete v Nikách nebo podobných „šlupkách“.:)

Oblečení do každého počasí

Na oblečení se dá podle mě ušetřit nejvíc váhy. Já s sebou měla 4 svršky a 3 spodky. Na svršek byste s sebou měli mít 1 kvalitní base layer s dlouhým rukávem (třeba merino), kterou můžete mít na sobě celou dobu. Merino vlna tolik nesmrdí, takže v ní s přehledem vydržíte 5 dní, aniž byste se museli převlékat. Pokud teplota klesne a tričko nestačí, oblékněte fleecovou mikinu. Na večery, kdy budete stavět stan, byste s sebou měli mít lehkou péřovou bundu. A proti dešti potom poslední vrstvu, a tou je gore-texová bunda (Fjällräven má vlastní nepromokavou membránu, značenou Eco-Shell).

Na spodek budete potřebovat trekkingové legíny nebo kalhoty. Proti dešti pak s sebou mějte nepromokavé kalhoty, které rychle obléknete na denní kahoty. Poslední spodek, který můžete (ale nemusíte) mít, jsou merino podvlíkačky, ve kterých se dobře spí. Já jedny s sebou měla, ale spala jsem v nich jen první noc. Další noci jsem byla prostě líná a ustlala jsem si v rovnou v trekkingových legínách.

Ponožky vám stačí jedny nebo dvoje. Měly by být dostatečně tlusté a ideálně z merina, protože opět nesmrdí.:) Přibalila jsem ještě vlněnou čepici a tenké rukavice.

Voda

Voda se dá po cestě doplňovat (pije se tu rovnou z řek bez filtrace, protože jsou čisté jako nikde jinde), takže nemusíte tahat vodu na 5 dní. Stačit vám bude 1L láhev, řeky jsou opravdu každých 500 m.

Jídlo

Před startem si můžete vybrat libovolný počet lyofilizovaného jídla, které se jen zalévá horkou vodou. Fjällräven používá značku Real Turmat, který je za mě nejlepší sušené jídlo, co se vyrábí. Mají sladké snídaně ve formě různých druhů vloček a velká hlavní jídla k obědu & večeři, mezi která patří i ta vegetariánská. Jídla si berete na 2-3 dny, protože je uprostřed trasy doplňovací stanice. Pytlíků si samozřejmě můžete vzít i víc, ale mějte na paměti, že co si vezmete, to si ponesete na zádech.:)

Na čem nešetřete, jsou snacky. Hodit se bude čokoláda, tyčinky, oříšky, sušené maso, no vždyť už to znáte…:)

Vařič & plynová bomba

My jsme jeli z Česka autem, tak si nejsem jistá, kde se dá přepravovat vařič letadlem, ale můžete si ho na místě i půjčit. Plynovou bombu určitě ale přepravovat nemůžete nikde, takže tu vyfasujete před startem. Kdyby vám docházel plyn, můžete si opět uprostřed trasy zdarma doplnit. Vařič vám opět bude stačit jeden do dvojice, takže si můžete pěkně rozložit váhu do dvou batohů.

Elektronika

Mobil je asi základ, ale nutno podotknout, že od druhého dne ráno nechytnete signál, takže doporučuju nastavit Airplane mode, aby se baterka nevybíjela tak rychle. Pokud máte novější telefon, měl by vám na občasné focení vydržet celých 5 dní bez nabití na Airplane mode. Pokud máte staříka, chce to nějakou lehkou powerbanku nebo nabíječku. Mám pocit, že horské chaty už dnes mají elektriku a můžete si tam něco málo dobít. Z elektroniky jsem s sebou měla ještě dva foťáky, dva objektivy a dvě náhradní baterky do foťáku. Takže už víte, proč můj batoh vážil 18 kg.

Ostatní

Součástí výbavy by měla být skromná lékárnička s náplastmi, Ibalginem, tejpy a obvazem. Nic zásadnějšího nepotřebujete, protože v každém checkpointu je medik.

Před startem vyfasujete pratelný pytlík na odpadky, který se extrémně hodí, protože neprotéká a můžete do něj uložit všechny obaly od jídel. Peníze nepotřebujete, ale vezměte si platební kartu – po prvních cca 18 km narazíte na stánek LapDonals, kde vaří sobí burgery a v první chatě (Kebnekaise mountain hut) si můžete dát pivo nebo skleničku vína (což je novinka, před 5 lety nebyla ani otevřená!:D). Uprostřed trasy na Alesjaure si pak můžete dokoupit sladkosti.

Pokud s sebou máte pejska, určitě se hodí batoh pro psy, který měli oba naši chlupáči. Nesli si v něm svoje granule a misku na celou dobu.

Před startem

Většina účastníků dorazí do Kiruny den předem, aby se vyspali a připravili. Spát se dá buď rovnou ve stanu na startovacím místě a nebo v hotelu kdekoliv v Kiruně.

Vychází se vždy ráno a každý účastník má svoje datum a určitý časový slot startu – to aby nevycházelo 1 700 lidí najednou. Před startem si můžete dokoupit, co vám chybí, zvážit si batoh a pak už zbývá jen vyrazit.

Vyrážíme!

Den 1

První den je docela nezáživný, protože trasa vede až k horské chatě Kebnekaise (cca 18 km) lesem. Po cestě potkáte pěkné jezero, kde si můžete zkrátit cestu lodí (pokud jezdí) a nebo si pochutnat na sobím burgeru.

Stan si můžete postavit kolem horské chaty a nebo pokračovat dál do údolí, což jsme udělali před 5 lety. Letos ale foukal ukrutný vítr a šlo se pomalu, takže jsme přespali kousek nad chatou.

Den 2

Druhý den je jednoznačně nejkrásnější, protože procházíte údolím kolem nejvyšší hory Švédska. Ten den jsme překročili neuvěřitelné množství mostů a většina cesty byla po dřevěných lávkách, které byly postaveny v těch největších močálech.

Den 3

Třetí den je druhý nejkrásnější den co se krajiny týče. Bohužel mě chytnul zánět achilovky, takže přišly vhod tejpy a protizánětlivé prášky, které mi neuvěřitelně ulevily od bolesti. Zároveň se třetí den přechází přes průsmyk v údolí, což je nejvyšší nadmořská výška celého pochodu. Jakmile přelezete přes průsmyk, krajina se kompletně změní ze šťavnatých zelených kopců s vodopády a řekami na šedou kamenitou krajinu, kterou jdete dalších 15 km, než se zbarví zpátky do zelena.

Den 4

V Alesjaure jsme doplnili zásoby a taky zažili krásný západ slunce. Ono totiž v létě sluníčko úplně nad polárním kruhem nezapadá, takže abyste západ viděli, musíte vydržet být vzhůru alespoň do půlnoci, což je po 12 hodinách chůze docela oříšek.

Krajina se zase změnila a přibylo vodních ploch, hrajících všemi odstíny modré. Na konci 4. dne na nás čekalo překvapení (i když pro mě to zas takové překvapení nebylo) – Fjällrävení tým v checkpointu vařil čerstvé palačinky! A ty po 4 dnech sušeného jídla bodly!:)

Den 5

Poslední den se prochází národním parkem Abisko, jehož největší chlouba jsou rozhodně soutěsky s tyrkysovou vodou. Ty jsou asi 700 metrů před cílem, takže je to dobré poznávací znamení, že už jste blízko.

Cíl

Ve finiši je neuvěřitelná atmosféra, protože ti, co už přišli a vychutnávají si chlazené pivo, tleskají všem, kdo do cíle dorazí. Dostanete medaili a nášivku a můžete si v party stanu dát třeba sobí kebab. Ve stanu večer probíhá šílená trekkers party, což jsem vím jen z doslechu, protože ani jednou jsem na party nedokázala kvůli únavě dorazit.:D

Tak to byl Fjällräven Classic Švédsko! 🙂 Doufám, že se vám článek líbil a třeba vás inspiruje k tomu, abyste taky vyrazili. Já bych moc ráda příští rok vyzkoušela Fjällräven Classic v Británii, resp. ve Skotsku, které miluju stejně moc jako Skandinávii.

Hikování zdar!

Eliška