Ahoooj!

Dneska vám povím o kouzelném místě, které moc lidí nezná i přesto, že je asi hodinu od Prahy. Jmenuje se Pantheon neboli hrad Vranov.

Já tenhle magický hrad ve skále znám ze svých mladých let, kdy jsem ještě lezla. Pod Vranovem jsou totiž vyhlášené skály, kam denně míří spoustu lidí za kvalitním lezením. Nikdy jsem ale nezavítala přímo k hradu – až do minulého týdne, kdy jsme s přítelem vyrazili na Smržovku a Malou Skálu jsme měli po cestě. Shodou náhod jsme s sebou měli i drona, kterého jsme tady trochu proletěli, protože zeshora je na Pantheon nejkrásnější pohled.

Dá se tu udělat pěkný pěší okruh z Malé Skály, vedoucí přes nádherné lesy, plné nejrůznějších skalních objektů, až k hradu. Samotný hrad i jeho horní patro je pro veřejnost také otevřený, tak nevynechte ani ten.

Nedokážu posoudit, jak je to s počtem lidí, protože my jsme tu byli v středu odpoledne a k pokladně jsme dorazili pět minut před zavíračkou. V areálu nebyla kromě pokladní živá duše, takže to bylo docela příjemné. Umím si ale představit, že o víkendu je to při pěkném počasí o poznání horší.

Jak se k hradu dostat?

Pěšky se na Vranov dostanete z Malé Skály po červené turistické značce, třeba z nádraží je to necelé 2 km. Auto je tedy nutné zanechat v obci Malá Skála a vydat se na hrad pěšky. Vstup se platí v hotovosti a pozor si dejte i na otevírací dobu, která končí v 6 odpoledne. Potom se celý areál uzavírá a vy se nedostanete ani do Pantheonu, ani do skalního města.

Více informací najdete na webu o Vranově. Pokud vás hrady a zámky baví, tak se vyražte podívat třeba i na Červenou Lhotu nebo na zámek Hluboká.

Tak schválně, kdo z vás Vranov zná? A kdo naopak vůbec netušil, že něco takového v Česku máme? 🙂

E.