Ahoooj!

Krkonoše. Nejnavštěvovanější hory v Česku. Co takhle ale pro tentokrát vynechat Sněžku, Pec a Špindl a podívat se na ně z polské strany? Naši sousedé se totiž pyšní místem, které se nazývá Sněžné Jámy, polsky Sniežne Kotly. A co si pod tím představit? Strmé ledovcové kary. Pro někoho hromada kamení, pro jiné nádherný přírodní úkaz, který se u nás jen tak nevidí. Hloubka kolmých skalnatých srázů dosahuje více jak 200 m a na dně se zrcadlí ledovcová jezírka Śnieżne Stawki.

Navštívit se dají i v době koronových omezení – dostat se k nim lze jak z české, tak polské strany. Z té polské je to ale o něco kratší cesta.

Jak se na Sněžné Jámy dostat?

Nejkratší cesta je lanovkou z polské vesnice Szklarska Poręba, kde se dá i dobře zaparkovat. Ale nečekejte naleštěnou švýcarskou modernu, nasedá se na starou dvousedačku, která se pohybuje rychlostí šneka. Ani my jsme takové retro nečekali.

Měli jsme s sebou oba psy, takže jsme se trochu lekli, že nás s nimi na lanovku nepustí. Nakonec to ale prošlo bez problému a svezli se s námi na klíně. To, že lanovka jela asi 45 minut úplně nepomáhalo tomu, že se oba snažili celou jízdu vyskočit do prázdna pod námi. No, co si budem, byl to zážitek jak pro nás, tak pro psy.

Z horní stanice lanovky Szrenica je to na Sněžné jámy pěšky asi hodinu a půl pohodovým tempem. Rychleji se moc jít nedá vzhledem ke kamenité cestě a počtu nádherných míst na focení.

Krkonoše mě pořád baví mnohem víc v zimě, ale Sněžné Jámy byly krásné i na konci léta. Kdyby vás zajímalo víc míst v Krkonoších, tak mrkněte i na zimní články. Třeba na ten, jak se dá dostat na Sněžku na skialpech, nebo jak vypadá východ slunce na naší nejvyšší hoře.

E.