Zlín – 4 místa, která při návštěvě nevynechat

Zlín - Památník Tomáše Bati

Kdybych si měla vybrat jedno české město, které mě při mojí návštěvě nejvíc překvapilo, je to Zlín. A víte proč? Protože je to neuvěřitelně progresivní město, které má všechno, co mě baví – skvělé jídlo, prvotřídní kavárny a hlavně smysl pro architekturu, módu, design a umění – a to jen tak v Česku nenajdete.

Zlín jsem letos díky tvoření obsahu do appky Placehunter navštívila po čtvrté a konečně dávám dohromady takového malého průvodce, kterým se můžete nechat inspirovat ať už jen projíždíte nebo je to vaše cílová víkendová destinace.

Co vidět?

1 Památník Tomáše Bati

Pokud byste při vaší návštěvě měli čas jen na jednu jedinou věc, měl by to být právě Památník T. Bati. Je unikátní nejen z historického hlediska, ale i toho architektonického. Postaven byl jen rok po smrti zlínského zakladatele slavné značky, starosty a vizionáře, který tragicky zemřel ve svém soukromém letadle nedaleko otrokovického letiště, když se chystal na služební cestu do Švýcarska. Zvenku připomíná velkou skleněnou vitrínu, která v noci svítí nad městem jako křišťál. Interiéru dominují bílé sloupy a schodiště, ze kterého až oči přecházejí. Mimořádnou kompoziční roli tu hraje maketa letadla Junkers a pár dobových doplňků, jako jsou lampy.

Památník prošel rekonstrukcí v roce 2016 a dnes se v něm konají nejrůznější výstavy a akce. My jsme měli to štěstí, ho vidět prázdný, čímž krásně vynikly prvky této funkcionalistické stavby. Vstupenku na prohlídku s průvodcem si můžete koupit v Infopointu jen o pár metrů vlevo od Památníku.

2 Krajská galerie výtvarného umění

Zlín je designu a umění plný. Třeba do budov 14|15 Baťův institut se můžete zajít podívat na Toyen, Úprku, Čapka nebo Zrzavého, poznávat mladé autory nebo si prohlédnout vývoj zlínské architektury. Stálá výstava „Princip Baťa“ v Muzeu jihovýchodní Moravy vám nabízí seznámení se s Tomášem Baťou ze všech úhlů. Na stěnách v zázemí galerie můžete obdivovat metrová písmena DŮM UMĚNÍ, která kdysi dominovala prosklené budově Památníku Tomáše Bati. Ať už se sem vydáte kvůli čemukoliv, prostory bývalé továrny s prosvětlenými místnostmi a přiznanou vzduchotechnikou umění moc sluší.

3 Baťovské domky

Dnes jsou už slavné domky soukromé, takže se jen tak do jejich interiérů nedostanete, nicméně tu funguje Infopoint, který vám přiblíží, jak se v takovém domku tehdy bydlelo. Baťa byl posedlý řádem a vše, co mu prošlo pod rukama, mělo smysl a účel. I domky, určené zaměstnancům továrny, jsou neuvěřitelně propracované. Na procházku po čtvrti Letná, kde se tyto domky nachází, můžete použít Zlínský architektonický manuál. V něm najdete průvodce po baťovském bydlení.

4 Baťův mrakodrap

Jestli jste nikdy nejeli paternosterem, tak byste měli určitě zavítat i do Baťovského mrakodrapu aka 21. budovy. Na dnešní dobu už jeho 17 pater není nic převratného, ale ve svých letech to byla druhá nejvyšší budova v Evropě! Ze 16. patra je parádní výhled na město a za vidění rozhodně stojí i slavná a na světě jediná kancelář ve výtahu, která je vybavena stolem, mapou světa a funkčním umyvadlem a klimatizací. Prý byla používána pro rychlejší komunikaci mezi šéfy různých oddělení.

Kde se najíst?

Zlín toho má hodně co nabídnout i co se útulných bister a kaváren týče. Jestli vás neurazí třeba burger, pak určitě zajděte do bistra Bůrger. Sednout si můžete do Parku Komenského, kde to žije ve dne v noci. Káva nám moc chutnala v podniku Kafec Zlínský nebo KAFÖ, kde si kromě výběrové kávy můžete dát i něco dobrého k jídlu. Samou chválu jsem slyšela i na zelení nacpanou kavárnu/bistro jedním tahem nebo Bistrotéku Valachy v Obchodním domě, ale ty jsme při naší návštěvě už nestihli.

Na závěr bych ještě chtěla doporučit web zlinsko-luhacovicko.cz, kde najdete všechna cool místa ve Zlíně, Luhačovicích, Vizovicích, Otrokovicích nebo v okolí Valašských Klobouk. Právě z tohoto webu jsem i já sama čerpala inspiraci při plánování našich výletů. Už dlouho jsem neviděla tak dobře zpracované webové stránky! Pokud vám web nebude stačit, tak mrkněte třeba na jejich Instagram, kam sypou aktuální tipy na výlety nebo odkazy na blogové články.

A na závěr bych vás chtěla pozvat na Festival Den architektury 2021, který se bude letos konat od 1. do 7. 10.2021 Jak už název vypovídá, v hlavní roli bude architektura a program je vážně bohatý, tak doražte, vstup je zdarma! 🙂

Výletům zdar!
E.

P.S.: Pokud plánujete vícedenní výlet na Moravu, mrkněte na můj článek „7 míst na Moravě, které stojí za výlet“!