Jak na HIIT?

DSC-0008

Ahoj!

Před nějakou dobou jsme ve Stromovce zkoušeli sprinty, mojí oblíbenou aktivitu. Na běhání maratonů mě moc neužije a taky mě neláká představa vysušeného těla Emila Zátopky, takže sprinty jsou jasnou volbou, co se běhu týče.

Můžete si z nich sestavit i HIIT trénink, který doporučuju na spálování všema deseti. Já si HIITko dávám vždycky ještě po svém klasickém tréninku a funguje skvěle, obzvlášť teď, když jsem si z Islandu přivezla i malý suvenýr na bříšku:)))

A že nevíte, co je to HIIT? Hned prozradím! Je to High Intensity Interval Training, který spočívá právě ve střídání zátěží. Dá se aplikovat na všechny druhy tréninků, ale na běhu jde vysvětlit nejlépe.

Fígl je v tom, že střídáte sprint s lehkým výklusem nebo chůzí, tedy vysokou zátěž s nízkou. Intervaly si můžete zvolit jaké chcete, to záleží na vaší kondičce. Já třeba zvládám 1 min. sprint a 1 min. výklus, ale můžete si dát i třeba 30 sekund sprint a 2 minuty chůze.

Tím, že nepoběžíte stále ve stejném konstatním tempu, tělo je zmatené a spaluje tak mnohem efektivněji. Říká se, že 20 min. HIIT tréninku se rovná 60 min. mírného běhu, takže na co se trápit hodinu, když můžete mít za 20 minut hotovo:) Trénink můžete proložit třeba nějakými výpady nebo dřepy, čímž se tělo i zpevňuje.

Já osobně moc ráda dlouhé běhy nemám, protože tím tělo přichází o svalovou hmotu, takže pokud díky běhu máte za týden nějaké to kilo dole, s největší pravděpodobností jste přišli (kromě pár gramů tuku) i o svaly. Díky sprintům nebo výpadům, se svaly zachovávájí a odchází jen tuk:) Navíc jsou sprinty skvělé na fyzičku, takže už nikdy nebudete funět, když budete dobíhat autobus! :D:)

A co vy a běhání? Zkoušeli jste někdy sprinty? Nebo vás lákají spíše delší vzdálenosti? :)))

Krásné pondělí,
E.

DSC-0030
DSC-0025
DSC-0021
DSC-0020
DSC-0018
DSC-0017
DSC-0013
DSC-0010
DSC-0027