Protahování & které svaly si ho zaslouží?

DSC-0002

Ahoj!

Dneska bych se s vámi chtěla podělit o další #FitFriday a tentokrát sepíšu něco málo o strečinku a jeho výhodách pro tělo. Tak jdeme na to:

  1. Protahování je neuvěřitelně důležitá věc a pokud člověk cvičí, rozhodně by jí neměl zanedbávat. Cvičením se totiž sval zkracuje a pokud je zkrácený až moc, začne v těle dělat neplechy. Sval se zkracuje nejen cvičením, ale i opakovaným pohybem, což může být i dlouhé sezení v kanceláři nebo v autě pořád dokola ve stejné pozici.
    Nejčastěji se to projevuje na zádech a vtip je v tom, že to neznamená, že máte zkrácená záda, ale může to být i od zkrácených hamstringů nebo kyčlí.
    Mezi často nejvíce zkrácené svaly patří svaly flexorů kyčle, hamstringy, vzpřimovače páteře a trapéz, takže pokud vás záda bolí, zkuste nejdříve nějakou dobu protahovat tyto svaly a až potom hledejte doktory:)
  2. Zároveň protažení pomáhá flexibilitě, se kterou potom cvičíte. Pokud flexibilní nejste, většinu cviků děláte jen napůl, protože vám to dál prostě zkrácený sval nedovolí. Naopak přílišná flexibilita, čili hypermobilita, ale také není to pravé ořechové, protože jsou v tomto případě příliš uvolněné i klouby a vazy.
  3. Protahování dokáže pomoct i v případě, že to přeženete s tréninkem a nebaví vás pocit namožených nohou tak, že nemůžete chodit. V tomhle případě pomáhá i třeba protahování v sauně, protože díky teplu je sval se schopen více natáhnout.

A co vy? Protahujete se? Trápí vás bolest zad? 🙂

E.

DSC-0005
DSC-0006