Rašeliniště Na Čihadle v Jizerských horách

Na Čihadle - jizerské hory

Ahoooj!

Tentokrát jsme vyrazili do Jizerských hor. Celá ta léta jsem je poctivě zanedbávala, ale nastal čas je znovuobjevit, a proto jsme se vydali k přírodní rezervaci Na Čihadle.

Jizerky jsem nikdy neměla jako malá ráda. Měli jsme tady totiž chatu a pokaždé, když jsme s rodičema o víkendu vyrazili „odpočinout“, museli jsme makat na baráku. Pořád jsme akorát sekali trávu, ukllízeli doma a hrabali listí. Jistě si umíte představit, jaká zábava tohle pro desetiletou Elišku byla.

Tak možná proto jsem nikdy Jizerky neměla ráda.

Ve svých 27 letech mě to ale přešlo a dala jsem jim druhou šanci. Vlastně bych se sem asi ani nepodívala, kdyby nebylo téhle úžasné chaty na Smržovce, kterou si můžete na víkend pronajmout. Válet se celý víkemd v posteli, to není nic pro mě, takže jsme chtě nechtě na výlety v okolí vyrazili.

Konkrétně jsme se vydali k přírodní rezervaci Na Čihadle. Je to maličké rašeliniště na Jizerské magistrále, které můžete pozorovat z dřevěné, jen pár metrů vysoké rozhledny Na Čihadle. Průzkum rašeliniště trvá asi pět minut, protože se mimo dřevěné chodníčky nedostanete. Na druhou stranu chvíli trvá, než se sem dostanete. My jsme vycházeli ze Smědavy a trvalo nám dobrou hodinku, než jsme se k rozhledně na Čihadle dostali. Možná by se to dalo zvládnout i rychleji, ale celá cesta byla lemvána borůvčím, ze kterého jsme neustále ujídali sladké borůvky.

Co ještě v okolí vidět?

Jizerskou magistrálu dost možná znáte v zimě, kdy se tudy prohání stovky běžkařů. Včetně mě. Pokud jste tu někdy byli v zimě, určitě si projděte jakoukoliv část Jizerské magistrály i v létě – je úplně jiná a vsadím se, že velkou většinu míst bez sněhu ani nepoznáte. Jedna z nich je třeba i Protržená přehrada, o které jsem na svém blogu psala před pár lety.

Tak co? Přesvědčila jsem vás? Vyrazili byste sem? Nebo jste na Čihadlech už byli?

E.

jizerské hory
Na Čihadle - jizerské hory