Ahooooj!

Doufám, že tady mám nějaké nadšence moderní architektury. Já jeden takový nadšenec jsem a jsem schopná jet přes celou republiku jen proto, abych viděla jednu stavbu.

Česko se totiž moderními stavbami moc chlubit nemůže. Těžko posoudit, z jakého důvodu je moderních a zajímavých staveb v Česku tak málo. Odborník nejsem, ale řekla bych, že všechno mají pod dohledem památkáři, kteří razí konzervativní strategii a moderním stavbám příliš nefandí.

Nedávno jsem totiž přišla do kontaktu s člověkem, který si chtěl postavit na svém stavebním pozemku minimalistický modulový domek, zvenku obložený dřevem, s jednou stěnou prosklenou. Jeho návrh mu byl zamítnut. A proč? Protože jeho rekreační stavba neodpovídala stylu současné zástavby. Neměla sedlovou střechu a okno bylo příliš velké, takže přispívalo ke světelnému smogu.

To jako vážně?

Takže bychom měli stavět domky přesně tak, jak se stavěly před 200 lety? To můžeme začít rovnou Česku přezdívat skanzen Evropy.

A pak jedete předměstím nějakého městečka a vidíte fialový panelák s plastovými okny. Ten povolen byl. A proč? Protože odpovídá současnému stylu?

Nehledě na to, že moderní stavby pracují třeba s obnovitelnými zdroji energií a obecně zasahují mnohem méně do životního prostředí. Dovolila bych si dokonce tvrdit, že progresivní architektura dost ovlivňuje i cestovní ruch. Proč když v rakouské vesnici uprostřed ničeho postaví unikátní autobusové zastávky, jezdí se na ně dívat celý svět? Na autobusové zastávky. Na naše autobusové zastávky se rozhodně nikdo jezdit dívat nebude.

Proč nám nejdou západní země příkladem? To snad nechceme, aby se po celém světě psalo, že v České republice vznikají moderní stavby s environmentálním přesahem, jako je tomu třeba v severských zemích?

No, rozčilování by asi stačilo. Můj postoj ke státní správě jste asi pochopili. Ještě štěstí, tu je pár výjimek, které se povedlo povolit. Nechápu jak, ale povedlo, což je důležité.

A já jen doufám, že se tenhle systém nástupem nové generace změní a moderních staveb tady bude víc. Otázkou pak ale samozřejmě zůstává vkus, protože ne každá moderní stavba je vkusná a problém je ten, že každý má vkus jiný. Tudíž i názor na architekturu různých lidí je odlišný. Je dost možné, že to, co já tady oslavuju, se někomu nelíbí. Je to jako s módou. Ne každému se musí líbit žlutý kabát.

Možná jsem vlastně jedna z mála, komu se tenhle typ staveb líbí. A v tom případě je jasné, proč jich je tak málo. Pokud se ale líbí více lidem, tak otázka zůstala nezodpovězena.

Ví tedy někdo odpověď? A jaký je váš názor na moderní stavby? Podělte se! 🙂

E.