Víkend v Českosaském Švýcarsku

Ahooooj!

Kdo by neznal Českosaské Švýcarsko – je to přeci jeden z nejkrásnějších koutů naší země. A právě tam jsem se minulý víkend vydala s úžasnou šestičlennou partou z Worldee.

Strávili jsme tu 3 dny, nabité programem, na který asi jen tak nezapomeneme. Celý trip se nesl v duchu udržitelnosti a jeho cílem bylo ukázat, že cestovat jde i šetrněji, což si myslím, že se nám povedlo.

Tam i zpět jsme se z Prahy dopravili vlakem (btw. z Prahy jezdí přímý vlak do Krásné Lípy, případně se přestupuje v Děčíně, což je o chlup rychlejší). I uvnitř parku jsme jezdili místním autobusem, který má překvapivě parádní spojení – ne dvakrát za den, jak jsem byla z některých koutů Česka zvyklá.

Ubytování jsme měli zajištěné v parádním pivovaru Falkenštejn, kde vlastně i náš program začal. Vezmu to tedy postupně, aby v tom nebyl guláš. 🙂

1 Exkurze do pivovaru Falkenštejn & degustace

Do Krásné Lípy jsme dorazili samozřejmě hladoví, takže jsme se hned vrhli na oběd. Dostali jsme speciální čtyřchodové menu, ze kterého se oblizuju za ušima ještě teď. Řeknu vám, takhle dobré jídlo jsem dlouho neměla. Následovala exkurze do jejich malého pivovaru, kde jsme se dozvěděli, jak se vaří pivo a další zajímavosti ze světa našeho národního pití. Degustaci jsem přeskočila, protože pivo nepiju, ale podle úsměvů dalších účastníků zájezdu bych řekla, že jim chutnalo :)))

2 Kávový rituál v Lučním baru

Luční bar je samoobslužný podnik v Kamenné Horce, který je založený na poctivosti lidí. Není tam žádná obsluha, takže jednoduše zaplatíte za to, co sníte a vypijete. My jsme se tu ale potkali kvůli kávě, kterou nám tak trochu protekčně dovezli kluci z Bohemian Coffee House a představili nám různé druhy přípravy. Mimochodem u lučního baru se dá dokonce i kempovat! To bych někdy chtěla zkusit, to místo je fakt top.

3 Západ slunce na Křížovém vrchu

Najedení a přepití pivem a kávou jsme vyběhli na Křížový vrch, odkud je prý jeden z nejkrásnějších západů slunce. Když jsme na místo dorazili, začalo strašně pršet, takže to zprvu na epický západ slunce nevypadalo. Schovali jsme se pod střechu a vyčkávali. No a co se nestalo. Za 15 minut se ukázalo sluníčko, takže jsme vesele vyjuchali na vrchol a spatřili duhu, jakou nikdo z nás ještě nikdy neviděl. Byla dvojitá a tak silná, že až oči přecházely! Na druhé straně kopce je zase parádní výhled na Mariinu vyhlídku, takže jsme nevěděli, kam dřív, aby nám náhodou něco neuteklo. Musel na nás být vážně vtipný pohled, jak jsme běhali sem a tam 😀

Den jsme zakončili piknikem v trávě, kde jsme se znovu přecpali k prasknutí.

4 Brunch v Bohemian Coffee House

Bohemian Coffee House je místní pražírna a kavárna, kde dělají všechno s láskou a je to vidět. Nechci se opakovat, ale vynikající káva a luxusní brunch byly prostě 10/10. Kluci nás vzali i do pražírny, kde nám ukázali, jak celé pražení probíhá. Řeknu vám, je to věda.

Jakožto fanoušek designu a architektury ještě musím zmínit interiér, který by si zasloužil nějakou cenu. Kluci nám vyprávěli, kde sehnali jednotlivé kusy nábytku. Třeba lampy mají ze starých železničních stanic.

5 Zenová zahrádka a exkurze do Nobilis Tilia

Nobilis Tilia je podnik ve Vlčí Hoře, vyrábějící přírodní kosmetiku. Najdete u nich všechno, co vás napadne – od bylinných esenciálních olejů až po šampony a opalovací krémy. Kromě prodejny v jejich prostorách najdete parádní kavárnu a hlavně obrovskou zahradu, kde pěstují neuvěřitelné množství různých bylinek a keřů. Je to nádherný prostor i jen tak na relaxaci.

Mimochodem, věděli jste, že Nobilis Tilia znamená v latinském překladu „Krásná Lípa“? 🙂 Úsměvné, že?

6 Vrcholová degustace likérů

Odpoledne jsme se přesunuli na kopec, jehož jméno vám nemůžu prozradit. Není to žádná tajnost, místní ho určitě znají, nicméně je to místo, které si zaslouží klid a mělo by zůstat jen pro místní.

Místní likérka Galli Distilery tu pro nás připravila ochutnávku snad 15 různých likérů – od mandlového a zázvorového, přes různé jablkovice a hruškovice, až po gin a bylinný likér. Normálně kromě gina tvrdý alkohol nepiju, ale na těch slabších likérech jsem si fakt smlsla. Asi si umíte představit, jak byla cesta dolů zábavná.

7 Závěrečný výšlap na Vilemíninu stěnu

Poslední den jsme měli naplánovaný asi 15-km okruh přes Vilemíninu stěnu, Mariinu vyhlídku a Rudolfův kámen, ale nakonec jsme stihli jen první zastávku – asi jsme se moc loudali. No aby ne, po tolika jídle a alkoholu, haha 🙂

Procházka byla ale nesmírně obohacující, protože jsme se dozvěděli něco o novém altánu a parku jako takovém, zabrousili jsme i do problematiky kůrovce a drbali jsme bezohledné turisty.

Víkend utekl jako voda a my jsme už seděli ve vlaku směr Praha. Bylo to fakt úžasné a já na závěr moc děkuju klukům z Worldee, že dali dohromady tak nabitý program, který mě posunul zase o chlup dál směrem k udržitelnějšímu cestování. Snad mají v plánu nějaký další! <3

E.